Producenci
Bestsellery
Moduł ściemniacza DALI 12-36V 8A
Moduł ściemniacza DALI 12-36V 8A

165,00 zł

szt.
Panel dotykowy DALI 3 polowy
Panel dotykowy DALI 3 polowy

699,00 zł

szt.
Zasilacz DALI – jak to działa?
Zasilacz DALI – jak to działa?

Zasilacz DALI – jak to działa?

Oprawy LED DALI są coraz częściej stosowanie do oświetlania zakładów pracy, biur oraz naszych mieszkań czy domów. Wiadomo jest, że diody LED stosowane w oprawach lub taśmach trzeba zasilić niskim napięciem. Aby napięcie 230V z gniazdka przystosować do zasilania LED potrzebujemy dedykowanego zasilacza z interfejsem DALI. Taki zasilacz DALI oprócz funkcji podawania odpowiedniego napięcia na diody LED posiada magiczne zaciski najczęściej oznakowane DA+ i DA-. Czym ten zasilacz różni się od zwykłego zasilacza przedstawię czytelnikom niniejszego artykułu.

Zacznijmy od początku. W zasilaniu diod LED korzystamy z dwóch rodzajów zasilaczy: stałonapięciowych i stałoprądowych. Aby zrozumieć różnicę w konstrukcji zasilaczy musimy skupić się na samej diodzie LED. Otóż aby dioda mogła wyemitować światło musimy przez jej złącze przepuścić odpowiedni prąd. Prąd spowoduje spadek napięcia na złączu, który wynosi, w zależności od koloru emitowanego światła, od 1,5V do 3,6V. Tyle mówi teoria.

Teraz praktyka. Łącząc szeregowo kilka diod sumujemy spadki napięć i np przy 3 diodach białych 5050 musimy dostarczyć prąd 60mA przy spadku napięcia ok 10V. Aby zastosować stałonapięciowy zasilacz 12V musimy w szereg włączyć rezystor na którym odłoży się napięcie powyżej 10V. Inaczej diody się spalą. Energia wydzielana na tym rezystorze jest czystą stratą, dlatego w przypadku profesjonalnych opraw LED stosuje się zasilacz stałoprądowy, który w naszym przypadku poda prąd 60mA a napięcie 10V będzie wynikiem płynięcia prądu przez diody. W tym przypadku cała energia doprowadzona do diody będzie zamieniona na światło

Zasilacz stałopradowy DALI. Wielkość prądu od 250mA do 1500mA ustala się skokowo za pomocą przełącznika. Wyświetlacz informuje o adresie zasilacza Mamy już wyjaśnioną różnicę w zwykłych zasilaczach, teraz czas na zasilacze DALI – czyli co nam dają te dwa dziwne zaciski DA.

Zacznijmy od schematu blokowego zasilacza DALI tak stałonapięciowego jak i stałoprądowego

 

Magistrala DALI poprzez specjalny układ, który koryguje polaryzację i oddziela galwanicznie, wprowadza sygnał cyfrowy do procesora. Ramki DALI są dzielone na bajty w którym pierwszy odpowiada za adres. Adres jest porównywany w procesorze i gdy odpowiada adresowi urządzenia zawartemu w pamięci zasilacza układ wykonuje polecenie zawarte w drugim i kolejnym bajcie, czyli włącza, wyłącza, ściemnia lub rozjaśnia odbiorniki podłączone do układu zasilającego. Automatyczny system korygujący polaryzację zwalnia nas z uważnego podłączania magistrali co jest tak ważne np. w przypadku KNX. Transoptor pomiędzy magistralą a zasilaczem oddziela galwanicznie system DALI od potencjalnego przebicia 230V zapewniając maksymalne bezpieczeństwo.

Na szczególną uwagę w zasilaczach DALI zasługuje pamięć. Jest w niej zawarte kilka ciekawych informacji, nie tylko adres urządzenia. Oto co możemy znaleźć w pamięci każdego zasilacza DALI:

  • Unikalny adres urządzenia zawarty między 0 a 63
  • Przynależność do grupy od 0 do 15
  • Maksimum świecenia
  • Minimum świecenia
  • 15 scen świetlnych
  • Szybkość rozjaśniania/przyciemniania
  • Czas rozjaśniania/przyciemniania
  • Reakcja na awarię magistrali
  • Reakcja po utracie zasilania

W pamięci jest zapisanych też wiele informacji producenta jak numer GTIN, wersja oprogramowania itp. Jak widzimy zasilacz DALI to nie jest proste urządzenie elektroniczne tylko skomplikowany układ z możliwością programowania. Mając do dyspozycji takie zasilacze w oprawach zintegrowanych lub zasilacze do taśm LED możemy stworzyć zarówno prosty ale i bardzo skomplikowany system sterowania oświetleniem. Jest na rynku wiele kontrolerów DALI, które w pełni mogą wykorzystać drzemiące w tych zasilaczach możliwości. Są modele zasilaczy DALI do sterowania dwoma barwami LED: ciepłą i zimną. Mieszanie tych barw w proporcjach odpowiednich do danej pory dnia pozwala na niesamowity komfort oświetleniowy. Zaawansowany sterownik zgodnie z cyklem dobowym człowieka (circadian rhythm) ustali odpowiednia barwę światła oczywiście posługując się zasilaczem DALI pracującym w trybie DT8. Producenci zasilaczy DALI cały czas udoskonalają swoje produkty. Są już w sprzedaży zasilacze czterokanałowe do sterowanie oprawami RGBW w wersji stałonapięciowej oraz stałoprądowej.

 

Czterokanałowy stałopradowy zasilacz DALI DT8. Wielkość prądu od 250mA do 1500mA ustala się skokowo za pomocą przełącznika. Wyświetlacz pokazuje aktualny adres zasilacza

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia:

Telefon: +48 512 087 287

Email: office@smartkontrol.eu

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium