Producenci
Bestsellery
Moduł ściemniacza DALI 12-36V 8A
Moduł ściemniacza DALI 12-36V 8A

165,00 zł

szt.
Panel dotykowy DALI 3 polowy
Panel dotykowy DALI 3 polowy

699,00 zł

szt.
Programowanie sterownik DALI-2 Zencontrol
Programowanie sterownik DALI-2 Zencontrol

Programowanie sterownik DALI-2 Zencontrol

Jeśli do swojego systemu oświetleniowego DALI wybrałeś kontroler firmy Zencontrol to ten artykuł jest dla ciebie. Rozpoczyna się twoja przygoda z najnowszą wersją systemu DALI – DALI-2. Standard ten jest nową odsłoną systemu DALI. Został przedstawiony użytkownikom w połowie 2018 roku przez mającą prawa do certyfikacji organizację Digital Illumination Interface Alliance.

W maksymalnym skrócie przedstawię zmiany jakie wprowadziła organizacja DiiA w systemie DALI. Najważniejszym z punktu widzenia inwestora czy użytkownika jest standaryzacja urządzeń sterujących systemem typ ECD takich jak panele/zadajniki, czujniki czy couplery. Do tej pory gdy instalowaliśmy główny kontroler/router np. firmy Helvar, Tridonic czy Wago byliśmy jednocześnie skazani na korzystanie wyłącznie w osprzętu sterującego odpowiednio tych firm. System nie był elastyczny sprzętowo i zamknięty na komponenty innych firm. Oczywiście wszystkie urządzenia ECG typu oprawy, przekaźniki, zasilacze i ściemniacze pozostają kompatybilne.

W DALI-2 dzięki pełnej standaryzacji urządzeń możemy dowolnie dobierać komponenty sterujące, np.: do kontrolera Zencontrol możemy zastosować panele klawiszowe Sunricher, couplery Theben, czujki ruchu Steinel a ekran dotykowy Lunatone. Wszystko ze sobą współpracuje dzięki odpowiednim specyfikacjom, które pochodzą albo z odpowiednich części normy IEC 62386, międzynarodowego standardu DALI, albo z nowych specyfikacji opracowanych przez DiiA. Na produktach które pomyślnie przeszły proces certyfikacji DALI-2, możliwe jest używanie znaków towarowych z logo DALI-2.

Tyle teorii na temat DALI-2. Przystępujemy do uruchamiania systemu.

Uruchomienie systemu

W rozdzielni na szynie DIN montujemy kontroler oraz konieczny zasilacz systemowy, podłączamy zasilanie 230V oraz magistralę DALI. Do gniazda RJ45 przyłączamy LAN z internetem.

 

 

Na wstępie musimy założyć konto integratora na stronie https://cloud.zencontrol.com/account/login

Logujemy się przez przeglądarkę i zakładamy „Site” czyli naszą inwestycję.

Do dyspozycji mamy także aplikację narzędziową na Android „Commissioning by zencontrol”.

Teraz przechodzimy do aplikacji w smartfonie i dodajemy kontroler za pomocą QR kodu na obudowie urządzenia.

 

Teraz już widzimy nasz kontroler z zakładce „Control system”, „Control system”.

 

Zielona kropeczka za numerem porządkowym informuje nas o prawidłowym podłączeniu kontrolera do chmury, gdy zmieni się na pomarańczowy trójkąt lub czerwony kwadrat poinformuje nas o braku połączenia. Najechanie myszką na ten znak wyświetli info o problemie.

Możemy tu również zmienić id kontrolera, piętro instalacji oraz po kliknięciu prawym klawiszem myszy uruchomić aktualizację oprogramowania lub zrestartować system. Na tej podstronie znajdziemy także współrzędne według których kontroler jest wyświetlany na naszym planie.

Kolejną czynnością powinno być założenie profilu. Profil to rodzaj działania kontrolera oraz urządzeń sterujących przyporządkowany do określonych godzin. Np. w godzinach 8 – 16 panel klawiszowy wykonuje zwykłe funkcje a po 16 jest blokowany. Podobnie czujnik ruchu w czasie godzin pracy jest zablokowany, uruchamia się dopiero po 16. Gdy nie mamy aż takich wymagań ustawiamy jeden profil. W zakładce „Control schedule” ustawiamy czas włączenia profilu np: na godz. 8 codziennie. Musimy go również przypisać do naszego kontrolera.

 

UWAGA Wszelkie wpisy czy korekty w czasie programowania zmieniają kolor wstępnie na zielony. Na każdej stronie znajdziemy podpowiedzi co oznaczają poszczególne kolory. Dopiero gdy kolor zmieni się na czarny wtedy zmiana zaczyna funkcjonować w systemie.

Po włączeniu kontrolera i aktualizacji oprogramowania, zakładając że mamy już podpięte oprawy musimy odczekać chwilę aby kontroler odpytał wszystkie 64 adresy i pobrał ewentualne odpowiedzi. Może to potrwać kilka minut. W zakładce „Control system” klikamy „Device location” i podziwiamy naszą listę urządzeń.

 

Urządzenie automatycznie nadaje adresy. Urządzenia ECG czyli oprawy, zasilacze, ściemniacze, przekaźniki otrzymują adresy od 0 do 63, a ECD czyli panele, sensory, couplery mają oddzielna adresację a ID przyjmuje sterownik od 100 wzwyż.. Adres jest dopisywany do ID urządzania wraz z identyfikatorem kontrolera np. 1.4, czy 1.102. W tej podkategorii wszystkie urządzenia są na wspólnej liście.

W razie wątpliwości możemy kliknąć na znak "?" aby przejść do pomocniczego opisu w dziale support.

Identyfikacja

Klikając prawym klawiszem myszy na dane urządzenie z menu wybieramy „Identify”, oprawa powinna przez chwilę migać. Wtedy w kolumnę „Location” wpisujemy nazwę oprawy. Ta nazwa pojawi się także w naszej sterującej aplikacji użytkownika.

Kolumna „Issues” pokazuje ewentualne błędy w działaniu danego urządzenia. W dziale „Commission state w kolumnach „Address” należy wybrać opcję „Commissioned”, dalej „Not required”.

Identyfikację urządzeń w magistrali możemy wykonać także, i to w sposób bardziej wygodny zwłaszcza przy dużych inwestycjach, za pomocą aplikacji narzędziowej. W zakładce Control system/Devices klikamy na lewej ikonce oprawy. Urządzenie sygnalizuje identyfikację miganiem, rozwijamy listę i w Location setting wpisujemy nazwę oprawy.

Klasyfikowanie urządzeń w DALI-2

W standardzie DALI-2 urządzenia są rozdzielone na dwie grupy.

Według normy IEC 62386-102 (Electronic Control Gear lub ECG) to urządzenie wyjściowe/wykonawcze, w tym między innymi oprawy LED, zasilacze, przekaźniki i ściemniacze.

Według normy IEC 62386-103 (Electronic Control Device lub ECD) to urządzenie wejściowe, obejmujące między innymi czujniki, couplery, panele sterujące.

Każda z tych grup ma w programie Zencontrol oddzielną zakładkę: Device types i Instance types.

Zakładka Device types

Znajdują się w niej wszystkie informacje i ustawienia odnośnie urządzeń ECG czyli najczęściej opraw i przekaźników. Możemy tu ustawić miedzy innymi minimalny i maksymalny poziom ściemnienia, zmienić ustawienia „Fade” czyli szybkości wygaszania/rozświetlania, czy ustawić reakcję oprawy na awarię magistrali DALI lub zasilania. Ustawienie 255 w polu Sys fail lub Power on powoduje powrót oprawy do ostatniego poziomu „Last level”.

W tej zakładce urządzenia są dodatkowo sortowane na oprawy awaryjne, przekaźniki (DT7) i oprawy kolorowe (DT8)

 

Zakładka Instance types

Znajdują się w niej wszystkie informacje i ustawienia odnośnie urządzeń ECD. Urządzenia typu ECD mają jeden adres, który nie zawiera się w puli 64 adresów opraw. Wszystkie funkcje tych urządzeń zawierają się w poszczególnych instancjach. Np. prosty multisensor ma dwie instancje. Nr. 0 to czujnik ruchu PIR, a nr 1 to pomiar światła. Występują także urządzenia mające kilkanaście instancji. Maksymalna ilość instancji jednego urządzenia to 32.

Zakładka Instance types jest podzielona zgodnie z normą IEC 62386 na grupy urządzeń.

 

W zakładce ECD widzimy wszystkie urządzenia. W niektórych przypadkach mamy możliwość ustawienia trybu pracy danego urządzenia.

W kolejnych zakładkach urządzenia są już odpowiednio posegregowane i mamy wgląd w poszczególne instancje. Tu możemy ustalić np. , że drugi klawisz naszego panelu będzie kontrolował grupę 4.

Kontroler obsługuje łącznie 256 instancji. Poniżej wymieniono maksymalne wartości każdego typu instancji.

  • Przełączniki: 63 (typu IEC62386-301)
  • Wejścia bezwzględne: 63 (typu IEC62386-302)
  • Czujniki ruchu: 63 (typu IEC62386-303)
  • Czujniki światła: 63 (typu IEC62386-304)

Sekwencje logiczne

Kontroler DALI-2 firmy Zencontrol oprócz podstawowych funkcji wykonywanych po naciśnięciu klawisza umożliwia także sterowanie akcjami za pomocą zegara rzeczywistego lub astronomicznego. Akcje to bezpośrednie sterowanie oprawą lub grupą lub wywoływanie sekwencji logicznych. Sekwencje mogą być też wywoływane za pomocą sygnału z sensora ruchu lub poziomu światła.

 

Sekwencja używana do kontroli oświetlenia na korytarzach lub łazienkach.

Powyżej znajduje się screen z prostej sekwencji kontrolującej oświetlenie w łazience lub korytarzu czy klatce schodowej. Sekwencja jest wywoływana przez odpowiedni sensor. Poz. 1 sekwencji włącza grupę opraw na poziom 45%. Następnie odczekuje 300 sekund i płynnie przechodzi do poziomu minimum. Następnie odczekuje kolejne 60 sekund aby wyłączyć oświetlenie. Pozycja „Override” poleca sekwencji co ma zrobić, gdy nastąpi kolejne wywołanie poprzez ruch w trakcie jej działania.. W każdym przypadku licznik sekund jest zerowany i sekwencja rozpoczyna się od poz 1. W pozycji „Condition” możemy ustawić warunek wykonania danej pozycji sekwencji.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Infolinia:

Telefon: +48 512 087 287

Email: office@smartkontrol.eu

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium